bohran
23 دی 1401 - 14:15

تاکید مجدد بر ایرانی بودن خلیج‌فارس و جزایر سه‌گانه در نمازجمعه/ ایران با تحریم‌ها منزوی نمی‌شود

آیت‌الله خاتمی امام جمعه موقت تهران بار دیگر در خطبه‌های نمازجمعه تهران بر ایرانی بودن خلیج فارس و جزایر سه‌گانه تاکید کرد و گفت: این خلیج و این جزایر ایرانی بوده و ایرانی خواهد ماند.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در خطبه دوم نماز جمعه امروز تهران با اشاره به حدیثی از حضرت زهرا (س) در خصوص تقوا و بندگی خداوند اظهار داشت: ایام ولادت امام راحل است. ایشان حق عظیمی بر گردن ما دارد. حاکمیت اسلام، استقلال ایران و آزادی ملت ایران هدیه اوست. جمهوری اسلامی ایران یادگار ارزشمند امام خمینی (ره) است. ایشان فرمود که در میان شما باشم یا نباشم، نگذارید انقلاب به دست نامحرمان بیافتد. الحمدلله تا به امروز مردم به این وصیت عمل کردند.

وی در خصوص سالروز انتصاب آیت‌الله خامنه‌ای به امامت جمعه تهران گفت: آرزو داریم که بار دیگر شاهد امامت جمعه ایشان باشیم. 26 دی نیز سالروز فرار شاه خائن است. او 37 سال دین‌ستیزی، آزادی‌ستیزی، مردم‌ستیزی، اخلاق‌ستیزی و استقلال‌ستیزی منش او بود. ملت با خروش ده‌ها میلیونی از کشور راند.

آیت‌الله خاتمی درباره سالروز شهادت فدائیان اسلام نیز عنوان کرد: این شهیدان نوری در ظلمات حکومت طاغوت بودند که در سال 1344 به شهادت رسیدند.

 

همه جهاد تبیین کنند

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در هفته‌ای که گذشت رهبری سه دیدار بسیار مهم داشتند. رهبری در دیدار با بانوان نکات مهمی بیان کردند. بیت الغزل فرمایش ایشان آن بود که اسلام شخصیت زن را احیا کرد. در عرصه وظایف و اختیاراتی که زن و مرد دارند، تفاوت‌هایی است، اما این تفاوت بر مبنای اعتدال است. اسلام می‌گوید ای زن! شخصیتت را بشناس که گوهر قیمتی هستی. حجاب نیز در همین راستا مطرح می‌شود.

وی افزود: رهبری همچنین در دیدار با مردم قم فرمودند که دشمنان می‌خواهند اینگونه القا کنند که اغتشاشات برای از بین بردن نقاط ضعف است، در حالی که برعکس است و این‌ها به صحنه آمدند تا نقاط قوت و اقتدار ایران را هدف قرار بدهند. کسی برای ضعف‌ها سطل زباله آتش نمی‌زدند. پلیس‌کشی و بسیج‌کشی برای هدف قرار دادن امنیت کشور است. دشمن با تبلیغات و دروغ کار خودش را پیش می‌برد. رسانه‌های غربی و فضای مجازی غربی در مدت کوتاهی 38 هزار دروغ گفتند.

آیت‌الله خاتمی بر لزوم جهاد تبیین بر اساس فرمایش رهبر انقلاب تاکید کرد و گفت: هر کس که شنونده‌ای دارد باید جهاد تبیین انجام دهد. جهاد تبیین را باید در خانواده هم داشت.

 

توهین نشریه فرانسوی بدلیل ضدیت با اسلام

وی به توهین نشریه فرانسوی شارلی ابدو هم اشاره کرد و گفت: این نشریه مبتذل است و بارها تا آستانه تعطیلی رفته است. آن نشریه عددی نیست که مردم به صحنه بیایند؛ اما دو چیز مهم است و باید برای آن‌ها به صحنه آمد. نخست اینکه ریشه کجاست؟ آن‌ها می‌خواهند اسلام را هدف قرار بدهند، اما ما ایستاده‌ایم و جان فدای اسلام هستیم. می‌خواهند چراغ اسلام را خاموش کنند، اما به فضل الهی خاموش شدنی نیست. بنابراین ریشه عناد با اسلام است.

آیت‌الله خاتمی افزود: دوم اینکه چرا امام و مقام معظم رهبری مورد هجمه است؟ امام فرمود تمام مقصد ما مکتب ماست. بنابراین این‌ها از اسلام کینه دارند. مقام معظم رهبری تمام تلاش‌شان را به اجرای اسلام گماشته‌اند. بنابراین تا نظام جمهوری اسلامی است، عناد آن‌ها ادامه دارد.

خلیج فارس تا ابد ایرانی می‌ماند

امام جمعه موقت تهران درباره «خلیج فارس» هم گفت: در قدیمی‌ترین سندها این آبراه به نام خلیج فارس نامیده شده است. این خلیج و جزایر سه‌گانه ایرانی بوده و تا ابد خواهد بود. هیچ کس حق دست درازی ندارد. این هشدار جدی است؛ همچنان که تاکنون نتوانستید، حرفش را هم نباید بزنید.

وی درباره تحریم ایران بیان کرد: اروپا و آمریکا و نوچه‌هایشان در تحریم ایران مسابقه گذاشتند. هدف شما از این تحریم‌ها چیست؟ به نظر می‌رسد که هدفشان انزوای ایران است. اما آیا به این هدف رسیدید؟ ایران بی‌اعتنا به تحریم‌های شما راهش را دنبال می‌کند. به پیشرفت‌هایی هم رسیده و در ادامه هم خواهد رسید. هر فرد و نهادی را که تحریم می‌کنند، محبوب‌تر می‌شوند. ایران اسلامی سربلند به راهش ادامه می‌دهد.

آیت‌الله خاتمی همچنین عنوان کرد: دیشب مجلس عوام انگلیس، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را جزو گروه‌های تروریستی به حساب آورد. این یکی از پرونده‌های ننگین انگلیس است. سپاه پاسداران و نیروهای مسلح اعم از ارتش، بسیج، نیروی انتظامی و وزارت دفاع بازوان توانمند ملت ایران هستند.

وی در بخش دیگری از سخنانش درباره موج هشتم کرونا نیز گفت: مسئولان بهداشت انتظار دارند دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت شود. امیدواریم بدون آسیب یا آسیب کمتر این موج را پشت سر بگذرانیم.

حضرت فاطمه (س) محور وحدت

آیت‌الله خاتمی همچنین در خطبه نخست نماز جمعه تهران اظهار کرد: اهل بیت (ع) و حضرت فاطمه (س) محور وحدت جهان اسلام هستند. جهان اسلام در فضل، کمال و معنویت، این‌ بزرگان را قبول دارند و شیفته آن‌‌ها هستند. ما شیعیان آن‌ها را امام می‌دانیم و برخی آن‌ها را در فضیلت و کمال، محور وحدت می‌دانند. در این رابطه می‌توان به احادیث شیعه و سنی اشاره کرد.

وی در ادامه به احادیثی از پیامبر اکرم (ص) بر اساس منابع اهل تسنن اشاره کرد و گفت: ویژگی برجسته حضرت زهرا (س)، شخصیت ایشان است. ایشان شریک آیه تطهیر (آیه 33 سوره احزاب) است که در مورد عصمت است. حضرت فاطمه (س) همچنین شریک آیه مباهله و آیه ایثار است. فخر رازی از عالمان اهل سنت می‌گوید که یک احتمال این است که «کوثر»، حضرت فاطمه (س) باشد.

امام جمعه موقت تهران همچنین گفت: در چهل روایت براساس کتب شیعی و سنی، وقتی حضرت فاطمه (س) می‌آمد، پیامبر خوش‌آمد می‌گفت، به استقبالش می‌رفت و دستش را می‌بوسید. همچنین در 36 روایت از پیامبر اکرم (ص) رسیده است که فاطمه پاره تن من است. در صحیح بخاری و صحیح مسلم این تعابیر آمده است که فاطمه (س) سیده نساء العالمین و نساء اهل الجنه است.

آیت‌الله خاتمی بار دیگر تاکید کرد که محبت پیامبر (ص) به فاطمه (س) محور وحدت جهان اسلام است و شیعه و سنی باید این روز را جشن بگیرند. وی در ادامه بیان داشت: محبت پیامبر اکرم (ص) به فاطمه زهرا (س) مکتبی بود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 974329